Dřevokazné houby a plísně
Nejzávažnějším zástupcem této kategorie je bezesporu Dřevomorka domácí (Serpula lacrymans). Jak už sám název napovídá, výskyt tohoto druhu v domě je skutečnou morovou ranou. Tento tichý nepřítel je dosti nenáročný na podmínky a stačí mu k vývoji relativně malá vlhkost dřeva okolo 20-30%, nízké teploty do cca 30°C, malý pohyb vzduchu a malá nebo žádná přístupnost světla. Nejprve se dřevo pokrývá bělavými vlákny (mycelium) vatovitého povrchu. Později se mohou vytvořit typické plodnice červenohnědé barvy, nepravidelného tvaru a bílé na okrajích. Plodnice produkují velké množství výtrusů a tak proces vývoje neustále pokračuje. Napadení, se při pro dřevomorku vhodných podmínkách, šíří velmi rychle. Dřevo napadené touto houbou mění barvu do skořicové až hnědé, tak jako všechny celuloidní houby (živí se celulozou), vytváří typickou kostkovitou mozaiku a nakonec se úplně rozpadá. Působí rozsáhlé škody. Více detailů zde.
Ke svému vývoji potřebuje Koniofora sklepní (Coniphora putenaua - Popraška sklepní) vyšší vlhkost dřeva než Dřevomorka - nad 40%, a většinou se vyskytuje tam, kde zatéká a dřevo je v kontaktu s vlhkým nebo mokrým zdivem. Ponejvíce ve sklepech, chlévech nebo v kůlnách, kde mohou být i vyšší teploty. Plodnice vytváří dosti vzácně (podobně bílé okraje, ale není zde taková síla a tuhost), a proto se kolikrát na její výskyt přichází pozdě. Dřevo bývá okrově až hnědě zbarvené a rozkládá se v pozdějším stadiu na poněkud drobnější kostkovitou strukturu než je tomu při napadení Dřevomorkou.
Trámovka plotní (Gleophyllum sepiarium) se vyskytuje zejména na stavebním smrkovém dřevě ve venkovních podmínkách. Plodnice připomínají "choroš", střídají se zde barevné pruhy hnědé, hnědočervené až do oranžova, jak plodnice narůstá. Plodnice je tuhá, na povrchu chlupatá a hrbolatá. Pokud najdeme plodnici, zpravidla bývá dřevo uvnitř úplně ztrouchnivělé, zvenku téměř beze změn.
Dalšími dřevokaznými houbami, především ve vlhkém dřevě, mohou být Pornatec růžový, Houževnatec šupinatý, Pornatka Vaillantova ,Outkovka pestrá (lignoforní houba) žíví se ligninem a zbarvuje dřevo do světlejších odstínů-někdy se používá výraz "bílá hniloba".
Mikrovlnným zářením lze tyto houby úplně zničit, ale je potřeba zároveň vytvořit podmínky, aby se napadení neopakovalo. Musí se odstranit příčina zavlhnutí, zajistit odvětrání, místo pečlivě očistit a ošetřit chemickými přípravky. Mikrovlnnou technologií dokážeme prozářit a likvidovat houby, vysušovat zdivo až do hloubky 0,7m. Obdobně se postupuje při odstraňování různých plísní na vlhkém zdivu.