POUŽITÍ STARÉHO DŘEVA
Máte staré dřevo nebo již v minulosti použité trámy, kulatinu nebo desky a uvažujete o jeho dalším použití?
Můžeme Vás upozornit na možná rizika. Již několikrát se nám v praxi stalo, že si takto lidé do domu donesli dřevokazné škůdce a byli nuceni vyhledat naši pomoc. Ze starého dřeva lze samozřejmě vyrobit kousky jako nové - ať již nábytek nebo konstrukční prvky, jako například nosné trámy. Problém je v tom, že napadení dřevokaznými škůdci (tesařík krovový, červotoči atd.), nemusí být na první pohled zřejmé. Tito dřevokazní škůdci zde ale mohou mít nakladená vajíčka nebo jsou larvy v raném stadiu vývoje a nejsou ještě slyšet. Často přežijí i mechanické úpravy (řezání, hoblování apod.). Takové znovu použité staré dřevo potom vypadá velmi pěkně, avšak i zde se mohou vyvíjet larvy, a radost z funkčních a hezky působících prvků mohou vystřídat starosti. Takto jsme například zasahovali v objektu novostavby po cca 3 letech od dokončení. Zde bylo použito právě trámů, které byly několik let uloženy pod plachtou ve stodole. Majitelé byli již ze zvuku larev tesaříků (jakoby někdo strouhal tužky) dost unaveni a jejich terapie vpichování různých látek nezabírala. Teď, po zásahu mikrovlnnou technikou, je klid. Provádění mikrovlnné sanace na již stavebně zabudovaném dřevě nebývá jednoduché, především je náročné na umístění a manipulaci generátorů v zařízené a obývané místnosti. Rovněž je složitější provádět mikrovlnnou sanaci v zazděných částech trámů (uložení zhlaví trámů v tzv. "kapsách" ve zdivu atd.).
Stejně tak jsme řešili problém s červotočem v nábytku vyrobeném ze starých desek. Takový nábytek vypadal na pohled velmi efektně a „dírky“ nebo „chodbičky“ ve dřevě dávaly rustikální vzhled tomuto dnes oblíbenému typu nábytku. Potud je vše v pořádku, ovšem to by se na podlaze nesměly objevovat pilinky (požerky), které svědčily o aktivitě uvnitř dřeva - v tomto případě červotoče rýhovaného. "Broučky" jsme tedy vyhubili a majitelce nábytku tak udělali radost. Tyto případy zde uvádíme pro ilustraci. Ve skutečnosti je podobných případů mnohem více mnohem více.
Před znovupoužitím starého dřeva doporučujeme provést preventivní mikrovlnné ošetření dřeva nebo impregnovat dřevo hloubkově tlakovou injektáží, případně alespoň postřikem chemickými přípravky s insekticidními vlastnostmi.
Budete mít jistotu, že takto ošetřené dřevo je naprosto bezpečné, prosté dřevokazného hmyzu i plísní a hub, které se často vyskytují ruku v ruce s napadením dřeva dřevokazným hmyzem.
Ještě nezabudované trámy, kulatina, desky nebo starý nábytek atd. jsou dobře přístupné a pro nás jako firmu provádějící mikrovlnnou sanaci dřeva jde o poměrně jednoduchý postup, takže sazby za provedení se pohybují na spodní hranici ceníku. Po aplikaci mikrovln a před konečnou povrchovou úpravou se dřevo ošetří vhodným chemickým nátěrem, (např. jeho bezbarvou čirou formou). S tímto jsme také připraveni pomoci a poradit Vám nebo tuto činnost sami provedeme.